Jak uczyć dzieci poprzez zabawę?

Wiele słyszy się o tym, że dzisiejsza szkoła wciąż działa według przestarzałych metod i nie jest odpowiednio dostosowana do współczesnych potrzeb dzieci. Rzeczywiście, fundamenty naszego systemu edukacyjnego wybudowano już bardzo dawno temu i przez lata nie były zmieniane, przez co coraz łatwiej zauważyć w nich pęknięcia. W jaki sposób najefektywniej podchodzić do uczenia dzieci? Oprzeć lekcje na tym, co lubią najbardziej – czyli na zabawie.

Nauka poprzez zabawę czy tradycyjna edukacja?

Przez lata utarł się pogląd, jakoby jedynym sposobem na nauczanie było nakazanie dzieciom siedzenia w ławce, czytania podręczników i robienia zadań. Metody te są sprawdzone i mało kto próbował je kwestionować – skoro działają od tak dawna, to po co właściwie coś zmieniać? Nowoczesne odkrycia mówią jednak jasno: ten sposób uczenia dzieci zwyczajnie nie wykorzystuje pełni potencjału ich młodych, pojemnych umysłów. Dzieci pękają w szwach od energii, nie potrafią długo skupiać się na jednym temacie, są z każdej strony otoczone różnymi stymulującymi je wrażenia.

Dzisiaj maluchy coraz szybciej zaczynają korzystać z Internetu, w którym ich zmysły są bez przerwy bombardowane różnorodnymi obrazami i dźwiękami mającymi na jak najdłużej przyciągnąć dzieci do ekranów. Kiedy przyzwyczajone są do tego stopnia zaangażowania, wyciszone lekcje prowadzone według schematu siedzenia z nosem w książce są dla nich po prostu… nudne. Z pomocą może więc przyjść implementowanie nowych, ciekawszych sposobów na przekazywanie pociechom wiedzy. Nie chodzi oczywiście o totalną samowolkę: dzieci nie mają biegać po sali lekcyjnej, krzyczeć i robić wszystkiego, co im się podoba, podczas gdy bezradny nauczyciel próbuje jakkolwiek uciszyć klasę.

Nauka poprzez zabawę wykorzystuje nowoczesne, bardziej angażujące metody nauczania, które w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku pozwalają dzieciom zerwać z edukacyjną rutyną przy jednoczesnym przemycaniu prosto do ich głów nowych, wartościowych informacji. Propozycje nauki poprzez zabawę znajdziesz na stronie poradnikowej stawiamnaedukacje.pl/

W jaki sposób możemy uczyć dzieci poprzez zabawę?

Zabawy ruchowe stymulują nie tylko rozwój fizyczny dziecka, ale również rozwój umysłowy i emocjonalny. Jeśli dołożymy do tego grupowe aktywności, to oprócz wszystkich powyższych zalet dochodzi nauka funkcjonowania w grupie rówieśników, współpracy i wzajemnego dążenia do osiągania postawionych nam celów. Zabawa pozwala dzieciom uczyć się intuicyjnie: nawet nie zwracają uwagi na to, że podczas zwykłej gry w terenie poznają rodzaje polskiej fauny i flory oraz trenują swoją umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów.

Element zdrowej realizacji, celu dającego mniej lub bardziej rzeczywistą nagrodę sprawia, że dzieci od razu są bardziej zaangażowane, słuchają uważniej i czują większą potrzebę wykazania się. Nauka poprzez zabawę może służyć zarówno rozwijaniu u maluchów kompetencji miękkich – czyli używania wyobraźni, improwizacji i działania „tu i teraz”, działania w grupie czy artykułowania swoich potrzeb i opinii – ale również kompetencji twardych, czyli zdobywania rzeczywistej wiedzy i uczenia się nowych informacji na temat otaczającego je świata.

Zabawa dzieci może być równie prosta, co zwykła gra w przerzucanie się piłką czy innym przedmiotem, grą w berka, kalambury czy podchody – wystarczy dorzucić do którejkolwiek z tych aktywności prosty element wymagający wykazania się wiedzą na omawiany temat lub przypomnienia sobie z zajęć informacji, aby zwykła zabawa stała się czymś, co wielopoziomowo wesprze rozwój malucha. Kluczem do prowadzenia zabawy edukacyjnej jest danie dziecku odpowiedniej swobody, aby mogło wykazywać się kreatywnymi rozwiązaniami. Zapewniając im przestrzeń, w której mogą zostać aktywnym członkiem lekcji i która pozwoli im otwarcie dyskutować na temat swoich pomysłów sprawimy, że na bardzo, bardzo długo zapamiętają pozornie zwykłą lekcję. 

 

Artykuł sponsorowany

 

Comments

  1. natka says:

    Dzieci szybko się uczą 🙂

  2. anonimka says:

    Są do tego takie interaktywne zabawki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *