Nowoczesne technologie pozwalają nam na usprawnianie różnorodnych dziedzin w naszym życiu. Począwszy od zwykłego, codziennego funkcjonowania, poprzez biznes czy medycynę aż po edukację. Dzięki ich zastosowaniu możemy zerwać z przestarzałym konceptem szkoły jako miejsca, w którym zmęczone i znudzone dzieci niechętnie spędzają godziny w ciasnych ławkach i wprowadzić nową jakość do polskiej edukacji. Jednym z nowoczesnych narzędzi coraz chętniej stosowanym w przedszkolach i szkołach jest interaktywna podłoga. Jak działa?
Zastosowanie nowych technologii w szkole przyszłości
Współczesna szkoła diametralnie różni się od tej, którą możemy wspominać z własnego dzieciństwa czy dzieciństwa naszych rodziców. Coraz częściej odchodzi się od archaicznego modelu pruskiego, opartego na przymuszaniu dzieci do posłuszeństwa poprzez surowe zasady, ciągłe kartkówki i testy oraz chłodną atmosferę ciągłego napięcia. Zamiast tego nowoczesne szkoły sięgają po metody dostosowane do łaknących wiedzy, pełnych pasji dziecięcych umysłów.
Maluchy potrzebują czegoś, co odpowiednio je zaangażuje, co będzie potrafiło wykroczyć poza ramy klasycznego, regularnego nauczania – czegoś, co zaoferuje im interaktywność i możliwość zupełnie nowego patrzenia na naukę. To właśnie temu ma zasłużyć zastosowanie w placówkach edukacyjnych nowych technologii: dzięki cudom współczesnej techniki zwykłe lekcje zamieniają się w 45 minut interesującej i wciągającej nauki poprzez zabawę stymulującej rozwój na wielu różnych płaszczyznach.
Dostęp do Internetu i jego pokaźnych zasobów to już standard w większości szkół. Platformy e-learningowe, aplikacje, strony z quizami, filmiki, animacje, gry, wszystko to w zasięgu paru kliknięć nauczyciela. W klasach często instalowane są również tablice interaktywne, które można obsługiwać przy pomocy specjalnego pilota lub, co dostarcza dzieciom masę frajdy, dotykowo, za pomocą swoich dłoni. Taka tablica jeszcze bardziej poszerza wachlarz możliwości nauczania: dzieci mogą podejść do niej i coś narysować lub napisać, a specjalne programy i aplikacje pozwalają na oczarowanie maluchów interaktywnymi zabawami edukacyjnymi. Podobne zadanie pełni też interaktywna podłoga, wraz z nią do standardowej lekcji dołącza jeszcze jeden bardzo ważny element – ruch.
Interaktywna podłoga – działanie i możliwości
Interaktywna podłoga działa dzięki specjalnemu projektorowi z czujnikami ruchu, który po zainstalowaniu na suficie wyświetla na dowolnej płaskiej, jasnej przestrzeni „magiczny dywan” pełen różnorodnych gier edukacyjnych. Dzieci wchodzą z nim w interakcję dzięki ruchom całego ciała – przesuwają bloczki, łączą elementy, skaczą z miejsca na miejsca. Interaktywna podłoga wspiera zarówno rozwój umysłowy, jak i fizyczny: dostosowane do różnych przedziałów wiekowych gry pozwalają dzieciom poznawać tajniki liczb i liter, języków obcych czy otaczających je flory i fauny, jednocześnie wymagając od maluchów zaangażowania całego swojego ciała w edukacyjną zabawę.
Z pomocą interaktywnej podłogi dzieci ćwiczą swoją zręczność, umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, kreatywność, współpracę z rówieśnikami. To bezpieczny sprzęt najwyższej jakości pozwalający nauczycielom i ich podopiecznym odkryć zupełnie nowy wymiar edukacji. Jeśli więc prowadzisz dowolną placówką edukacyjną – przedszkole, szkołę czy świetlicę – idealną inwestycją w przyszłość i rozwój dzieci może okazać się właśnie interaktywna podłoga. Cena tego typu narzędzia waha się w zależności od modelów i oferowanych wraz z nimi pakietów, które pozwalają na zróżnicowanie zajęć podczas używania podłogi.
Spójrzmy na przykładowy model, Funtronic Magiczny Dywan: cena zaczyna się w okolicach 14 tysięcy złoty. Za tę kwotę otrzymujemy nie tylko nowoczesny, najwyższej jakości sprzęt, ale również dostęp do aż stu różnych gier, w których dzieci mogą choćby zagrać w piłkę nożną, poznać tajemnice oceanów, ćwiczyć swoją znajomość cyfr i alfabetu lub nauczyć się rozpoznawania emocji u siebie i swoich kolegów i koleżanek.
—
Artykuł sponsorowany
dzieciaki zawsze są zachwycone tym co interaktywne