Zabawki dla dzieci powinny wspierać ich rozwój, ale i urzekać estetyką – znalezienie tej idealnej nie jest wcale łatwe, prawda? Na szczęście jest rozwiązanie. I to takie, które rekomendują lekarze pediatrzy i fizjoterapeuci dziecięcy. Oto powody, dla których warto zainwestować w rowerek biegowy i jeździk dla dziecka.
Co takiego mają w sobie jeździki i rowerki biegowe?
Nie wiemy, jakie metody wychowawcze stosowali twoi rodzice, ale wielce prawdopodobne, że podczas nauki jazdy na rowerze, jak mantrę, powtarzali: „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”. I tak raz za razem pojawiały się na twoich kolanach i łokciach pozdzierane fragmenty skóry. To było bolesne i mało bezpieczne doświadczenie.
Rowerki biegowe i jeździki powstały właśnie po to, aby te pierwsze kolarskie kroki dziecko mogło stawiać bezpiecznie i bezboleśnie. Ale to nie jedyna korzyść z tej aktywności. Pozwala również trenować równowagę, koordynację wzrok-ruch i ekspresowo przewidywać konsekwencje swoich ruchów (wszak jeden zbyt gwałtowny zwrot kierownicy może zakończyć się upadkiem).
Jeździki Puky zapewniają stabilne punkty podporu nawet w bezruchu. To zupełnie inaczej niż na pojazdach dwukołowych, które pozwalają utrzymać równowagę tylko w czasie jazdy lub biegu. Dzięki temu dziecko zaczyna bez pośpiechu trenować, uczy się utrzymać prawidłową i wygodną pozycję. Gdy poczuje się pewnie, może zacząć jeździć na rowerku biegowym. Oczywiście koniecznie w kasku! A jeszcze lepiej, gdy sami będziecie w nim jeździć i dziecko będzie brało z Was przykład.
Jak elementy konstrukcyjne pojazdów dla dzieci wpływają na równowagę?
Rowerki biegowe i jeździki powinny mieć stabilną i lekką konstrukcję. Dzięki temu dziecku łatwiej jest obsługiwać pojazd, ale też mniejsze jest ryzyko upadku… a nawet jeśli taki się przydarzy, to ciężar sprzętu nie przygniecie boleśnie nóg czy tułowia malucha.
Zwróć też uwagę na opony. Powinny być szerokie, ponieważ to zapewnia dziecku stabilną pozycję i ułatwia utrzymanie równowagi. Podobnie dużym wsparciem w nauce jazdy na rowerze są regulowane kierownica i siodełko. Mogą zostać dopasowane do wzrostu dziecka i tym samym zapewnić mu komfortową i bezpieczną zabawę.
Pierwsze próby z całą pewnością będą dla dziecka mniejszym lub większym źródłem stresu. Rozpoznasz to napięcie po tym, jak maluch zaciska ręce na uchwytach kierownicy. Warto więc, aby były wykonane z antypoślizgowego materiału. Pewny chwyt zapobiegnie niespodziewanym upadkom.
Podczas nauki jazdy warto zwrócić uwagę na łożyskowany układ kierowniczy. Pozwala on bowiem na precyzyjne sterowanie i ułatwia zachowanie równowagi nawet podczas skrętów i omijania przeszkód.
Jak i kiedy zacząć naukę jazdy?
Nie ma tu złotej rady, ponieważ każde dziecko rozwija się w innym tempie. Niektóre maluchy mogą być gotowe do pierwszych kolarskich treningów już około dwunastego miesiąca życia, podczas gdy inne dopiero po skończeniu dwóch lat.
Bez wątpienia warto, aby dziecko trenowało na samym początku w domu. Jeśli masz lokum z dużym salonem lub długim korytarzem – to ta przestrzeń pomoże maluchowi wyrobić zmysł równowagi. Gdy okaże się, że radzi sobie całkiem dobrze – zaproponuj jazdę na dworze. Zwróć przy tym uwagę, aby powierzchnia była równa i odległa od ruchu samochodowego. Wszystko po to, by zapobiec upadkom, a w razie ich wystąpienia nie były one niebezpieczne.
—
Artykuł sponsorowany
dzięki za pomysł