Jak ubrać dziecko na zimowy spacer, by nie marzło i się nie przegrzewało?

Zastanawiasz się, jak ubrać pociechę, z którą chcesz pospacerować w parku zimą? Co powinien założyć aktywny kilkulatek, który lubi rzucać śnieżkami, lepić bałwany i zjeżdżać na sankach? Sprawdź, jak przygotować dziecko do zimowego spaceru, aby nie zmarzło i się nie przegrzało!

Jak ubrać niemowlaka na spacer zimą?

Ubierz niemowlę na cebulkę. To oznacza, że powinnaś przygotować co najmniej 3 warstwy ubrań (bieliźnianą, środkową i wierzchnią) oraz akcesoria zimowe (czapkę i rękawiczki).

  • Pierwsza warstwa ma kontakt z delikatną skórą niemowlęcia, więc powinna być miła w dotyku. Dobrym pomysłem jest body lub koszulka z długim rękawem, legginsy i skarpetki. Ewentualnie – koszulka i rajstopki. Postaw na naturalne materiały, np. bawełnę.
  • Drugą warstwę może stanowić komplet dresów, sweterek i spodenki lub pajacyk.
  • Trzecia warstwa jest najgrubsza. Optymalny wybór to wiatroodporny kombinezon z przypinanym kapturem i jednopalczastymi rękawiczkami. Ten zestaw uzupełnij dodatkowymi skarpetkami – chyba że kombinezon ma stópki – i czapką. Nakrycie głowy może mieć dwie warstwy, np. zewnętrzną z wełny i wewnętrzną z polaru.

Kombinezon niemowlęcy powinien osłaniać szyję dziecka. Możesz zrezygnować z szalika. Jeśli osłonisz nim nosek i policzki malucha, materiał zacznie nabierać wilgoci z pary wodnej w wydychanym powietrzu. Skropliny zamarzają w niskiej temperaturze, co zwiększa ryzyko powstania odmrożeń na twarzy niemowlęcia. Lepiej zabezpiecz skórę pociechy kremem ochronnym.

Niemowlę ubrane na cebulkę przykryj kocykiem stanowiącym dodatkową warstwę izolującą od chłodu. Warto kupić kocyk z wełny merino, która zapewnia komfort cieplny nawet w mroźne dni. Z jednej strony włókna wełny merynosów kurczą się pod wpływem niskiej temperatury, co ogranicza ekspozycję na zimno. Z drugiej strony zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, co eliminuje ryzyko przegrzania.

Jak ubrać kilkuletnie dziecko na spacer zimą?

Niezależnie od tego, czy jesteś mamą kilkumiesięcznego bobasa, czy kilkuletniego urwisa, obowiązuje Cię ta sama zasada w ubieraniu pociechy na zimowy spacer – na cebulkę.

  • Pierwszą warstwę złóż z koszulki (na ramiączkach, z krótkim rękawem lub długim), legginsów lub kalesonów oraz skarpetek.
  • Kolejną warstwę może stanowić komplet złożony ze sweterka, spódniczki i grubych rajstop lub bluzy i spodni dresowych (najlepiej ze zwężanymi nogawkami).
  • Jako odzież wierzchnia sprawdzi się pikowana kurtka lub płaszcz. Obie opcje powinny mieć kaptur ze ściągaczem, który ułatwia dopasowanie do głowy dziecka. W najchłodniejsze dni warto postawić na kurtki i płaszcze z naturalnym wypełnieniem, np. puchem i pierzem.

Jak zmodyfikować ten strój, kiedy planujecie zimowe aktywności w parku, np. zjeżdżanie na sankach czy rodzinną bitwę na śnieżki? Właściwości termoregulacyjne wspomnianej wełny merynosów sprawiają, że wybierają ją osoby uprawiające sporty zimowe. To potwierdza, że sprawdzi się także w przypadku starszych dzieci, które nie stronią od aktywności, i to mimo niskich temperatur.

Komplet zawierający koszulkę z długim rękawem i legginsy z wełny merino sprawdzi się jako pierwsza warstwa odzieży. Ten materiał jest antyalergiczny i antybakteryjny, a na dodatek nie podrażnia naskórka jak zwykła wełna. Pochłania i odprowadza wilgoć, dzięki czemu skóra dziecka pozostaje sucha.

Kolejna warstwa może się składać z polaru termoaktywnego i nieprzemakalnych spodni. Jako odzież wierzchnia sprawdzi się kurtka sportowa z odpowietrznikami ulokowanymi np. pod pachami. To otwory zamykane na zamek, za pomocą których można zwiększyć cyrkulację powietrza, kiedy dziecku zrobi się za gorąco.

Nie rezygnuj z zimowych spacerów w obawie przed zachorowaniem!

Istnieje ryzyko, że Twoje dziecko zachoruje, nawet jeśli zadbasz o optymalny ubiór na zimowe spacery czy przydarzy mu się nieszczęśliwy wypadek podczas zabaw. W związku z tym warto zadbać o ubezpieczenie, które wesprze Ciebie i Twojego malucha, kiedy będzie potrzebować pilnej porady lekarskiej.

W LINK4 Mama możesz zdecydować się na ubezpieczenie NNW dla swojego malucha. Dzięki temu możesz liczyć na wypłatę świadczenia w razie nieszczęśliwego wypadku, który spowoduje uszczerbek na zdrowiu, hospitalizację, uszkodzenie zęba bądź całkowitą utratę zęba, a nawet wstrząśnienie mózgu.

Możesz także zdecydować się na Assistance Zdrowie – LINK4 w razie zdarzenia ubezpieczeniowego zorganizuje i pokryje koszty świadczeń zdrowotnych – do wysokości określonych limitów. Możesz      liczyć na 2 konsultacje stacjonarne z pediatrą i konsultacje telemedyczne z pediatrą bez limitów.

Poznaj szeroki wybór ubezpieczeń i skorzystaj z kalkulatora LINK4, aby obliczyć składkę. Konsultanci dostępni pod numerem 604 14 14 14 pomogą Ci dopasować zakres ochrony do potrzeb. Jeśli wolisz, możesz się spotkać z agentem współpracującym z LINK4. Niezależnie od opcji, którą wybierzesz, otrzymasz informacje o pakietach i wykupisz ubezpieczenie dla siebie i dziecka.

Szczegółowe informacje o produktach sprawdź w OWU Link4Mama i OWU Dziecko dostępnych na www.link4mama.pl.

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

Comments

  1. moti says:

    ciepła kurtka najważniejsza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *